Na czym polega cięcie laserem profili?Laserowe cięcie blach, profili i rur to innowacyjna i szczególnie skuteczna metoda wycinania elementów stalowych. Ta metoda obróbki metalu należy do relatywnie tanich, stąd jest tak często wykorzystywana. Tworzone dzięki niej części konstrukcyjne, znajdują zastosowanie w licznych branżach. Na czym dokładnie polega cięcie laserem profili i co warto o nim wiedzieć?

Laserowe cięcie profili- jak wygląda ten proces?

Wykonanie różnego rodzaju instalacji czy konstrukcji wymaga użycia idealnie dopasowanych części. W całym procesie cięcia profili ważne jest to, aby zachowały one swój kształt. Zniekształcone elementy nie będą nadawały się do wykorzystania, gdyż nie spełnią dobrze swojej funkcji. Docinając mniejsze elementy z większej całości należy dobrze zaplanować cięcie, żeby wykorzystać jak najwięcej materiału oraz zredukować ilość powstałych odpadów. Zaawansowane cięcie laserem profili pozwala na uzyskanie obiektów o pożądanym kształcie i jakości, ponadto zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu. Technologia laserowego cięcia to wysoka precyzja oraz możliwość automatyzacji obróbki metalu. Dzięki niej można szybciej i efektywniej wykonać cięcie, uzyskując profile, rury itp. o wysokiej jakości.

Sam proces cięcia jest prosty. Wiązka lasera zostaje skupiona w określony obszar powierzchni elementu metalowego profila. Poprzez działanie lasera następuje stopienie albo odparowanie materiału w strefie poddanej obróbce. Przerywa się więc jego ciągłość, najczęściej w sposób punktowy, po czym na koniec uzyskuje się gotowe elementy. Taki sposób dzielenia profili zawdzięczamy zastosowaniu mocno skoncentrowanego oraz spolaryzowanego promieniowanie elektromagnetycznego, w którym znajduje się ogromny ładunek energii. Powoduje ona rozgrzanie powierzchni do wysokiej temperatury, a co za tym idzie właśnie stopienia czy też odparowania metalu. Laser działa w sposób punktowy, a więc tylko w miejscu, na które skierowana jest jego wiązka. Gwarantuje to precyzję jego działania i nie naraża pozostałych części powierzchni metalowej. Warto dodać, że cięcie blach, rur i profili najczęściej odbywa się przy pełnej automatyzacji. Poprzez zastosowanie lasera można ciąć profile i rury wykonane z takich materiałów jak: stal nierdzewna, stopy stali węglowej, mosiądz, miedź, aluminium.

Zalety laserowego ciecia profili

Cięcie laserem profili niesie ze sobą wiele korzyści. Do atutów takiej obróbki metalu można zaliczyć:

  • wysoka precyzja cięcia,
  • jakość obróbki- uzyskane elementy są pozbawione ostrych krawędzi, są równe i nie trzeba ich szlifować,
  • eliminacja ryzyka odkształcenia się metalu- wiązka lasera działa tylko punktowo, przez co nie powoduje uszkodzenia pozostałej powierzchni, która nie jest poddawana obróbce,
  • powtarzalność kształtów i wymiarów elementów- dzięki tej technologii produkuje się części konstrukcyjne na skalę masową w sposób szybki i wydajny,
  • ograniczenie ilości odpadów i zmniejszenie kosztów produkcji,
  • brak ograniczeń dotyczących kształtu wycinanego elementu.

Maszyna do laserowego cięcia profili i rur jest łatwa i bezpieczna w obsłudze. Sprzęt należy jedynie zaprogramować i może działać w sposób zautomatyzowany. 

Laserowe cięcie blach zapewnia nam najwyższy standard obróbki. Znajduje zastosowanie w licznych branżach, takich jak: produkcja konstrukcji stalowych, górnictwo, przemysł stoczniowy, lotniczy, meblarski, medyczny, architektura, budownictwo czy branża motoryzacyjna. W porównaniu do innych metod cięcie przy użyciu lasera znacząco redukuje straty materiału i daje gwarancję uzyskania elementu o pożądanym kształcie przy zachowaniu dedykowanych parametrów.